GERMAN OPEN CHAMPIONSHIPS 2016
WDSF Open Senior I Standard

Officials
Master of Ceremony: Heidi Estler - 1. TC Ludwigsburg
Chairman: Heinz Späker - Boston-Club Düsseldorf
Scrutineer(s): GOC-Scrutineers - GERMANY

Adjudicators
CA: 
DA: 
DB: 
DE: 
DF: 
DI: 
DJ: 
DK: 
DL: 
DM: 
DN: 
Giantina Bigazzi - ITALY 
Andrea Beer - TSG Bremerhaven 
Pietro Braga - ITALY 
Olga Komarova - ENGLAND 
Mario Koncevscis - LATVIA 
Siscu Perez - SPAIN 
Oleg Petrovskyy - UKRAINE 
Andrey Shamshurov - RUSSIAN FEDERATION 
Peter Steinerberger - AUSTRIA 
Corina Alexandra Vlad - ROMANIA 
Shana Vodnik - SLOVENIA 

Competition Listing
Place No. Couple Country
1. 113 Christian Bono / Elena Bono ITALY
2. 63 Balogh Csongor / Szabo Anita HUNGARY
3. 84 Vitaly Rogachevsky / Oxana Skripnik RUSSIA
4. 19 Thorsten Zirm / Sonja Schwarz TSZ Blau-Gold Casino, Darmstadt
5. 34 Victor Fischer / Alexandra Rehn Gelb-Schwarz-Casino München
6. 70 Zdenek Pribyl / Lenka Pribylova CZECH REPUBLIC
7. 12 Ignazio Grignani / Ilaria Gianfranchi ITALY
8. 99 Kemeny Tamas / Princz Nora HUNGARY
9.-10. 26 Giuseppe Lionetti / Simona Metta ITALY
9.-10. 120 Ruben Viciana Lopez / Eva Moya SPAIN
11. 55 Thorsten Strauß / Alma Marit Herrmann TSA im VfL Pinneberg
12. 106 Maksim Tschernin / Carolin Scheithauer Gelb-Schwarz-Casino München
13. 44 Nedelcu Silviu Adrian / Nedelcu Nicoleta ROMANIA
14. 41 Simon Sorin / Constantinescu Florentina ROMANIA
15. 116 Mirko Gandelli / Elena Pariscenti ITALY
16. 72 Manuele Marinozzi / Sara Romagnoli ITALY
17. 126 Christian Lang / Martina Bruhns Bielefelder TC Metropol
18. 48 Tomas Rimkus / Nerija Surblyte LITHUANIA
19. 22 Saverio Di Benedetto / Maria Patrizia Altieri ITALY
20. 2 Duarte Sousa / Elisabete Pera PORTUGAL
21.-22. 77 Nikolay Cheremisin / Ekaterina Dukhovskaya RUSSIA
21.-22. 105 Jörg Gutmann / Dr. Isabel Matthes TC Rot-Weiss Casino Mainz
23. 5 Robert Scorzosi / Eliza Marini ITALY
24. 101 Roland Tines / Heidrun Puskas TSC Astoria Karlsruhe
25.-26. 51 Roberto Cirulli / Antonina Bertino ITALY
25.-26. 128 Jaroslav Cekl / Dagmar Ceklova CZECH REPUBLIC
27. 123 Robert Rothmiller / Yvonne Rothmiller Gelb-Schwarz-Casino München
28.-29. 1 Guo Keming / Chang Caixia P.R. CHINA
28.-29. 43 Linar Siraziev / Tatiana Borisovskaya RUSSIA
30. 78 Luca Zanon / Irene Magnago ITALY
31.-32. 68 Peng BO / Zeng LI P.R. CHINA
31.-32. 100 Sebastian Spörl / Kristina Rodionova TSC Rot-Gold-Casino Nürnberg
33. 40 Simone Viola / Manuela Scorzosi ITALY
34.-35. 16 Michael Beckmann / Bettina Corneli TGC Rot-Weiß Porz
34.-35. 67 Vladimir Serkov / Oxana Gribkova RUSSIA
36. 18 Petr Valecka / Irena Kustkova CZECH REPUBLIC
37. 33 Gwenael Longuet / Laetitia Deplano FRANCE
38.-39. 21 Joep Mutsaerts / Sulekha Buhala SWITZERLAND
38.-39. 82 Christian Sachtschal / Anja Zellermayr TSG Da Capo Ebersberg
40. 119 Stefano Santucci / Verusca Pallini ITALY
41. 112 Frederick Rösler / Janine Rusher Askania - TSC Berlin
42. 25 Salvatore Amico / Erica Bressan ITALY
43.-45. 64 Martin Soutier / Monika Rothenfußer TSC dancepoint, Königsbrunn
43.-45. 80 Martin Maerki / Koplik Anna SWITZERLAND
43.-45. 118 Oleg Vechkasov / Irina Samodanova RUSSIA
46. 42 Danny Garbin / Manuela Bernardi ITALY
47.-48. 52 Claudio Francioni / Stefania Anselmo ITALY
47.-48. 131 Randall Pitts / Katja Schlenkermann-Pitts TSC Grün-Weiß Aquisgrana Aachen
49. 83 Omar Bottarelli / Barbara Stagnari ITALY
50.-51. 39 Roderik Mennens / Ruth Van de Moesdijk NETHERLANDS
50.-51. 69 Evgeny Olkov / Marina Belyaeva RUSSIA
52. 96 Sander Egges / Iris Busscher NETHERLANDS
53. 117 Jürgen Weibert / Olga Weibert Schwarz-Rot-Club Wetzlar
54. 114 Masamitsu Watanobe / Noriko Watanobe JAPAN
55. 28 Koichi Takasugi / Ayako Takasugi JAPAN
56. 88 Beat Kuenzi / Barbara Kaufmann SWITZERLAND
57.-58. 20 Armin Balk / Anja Frieling-Rapp TOPTC Rot-Gold Schwäbisch Hall
57.-58. 50 Alexander Grabowski / Melanie Schiekel Club Céronne im ETV Hamburg
59.-60. 17 Holger Wenzel / Sabine Linke btc Grün-Gold der Turngemeinde in Berlin 1848
59.-60. 98 Stefan Schönberg / Christine Schröder-Schönberg TSZ Blau-Gold Casino, Darmstadt
61.-63. 8 Enrico Eilert / Melanie Böker Bielefelder TC Metropol
61.-63. 30 Michael Haul / Larissa Haul Club Céronne im ETV Hamburg
61.-63. 56 Sven Spengemann / Ramona Spengemann Tanzsportzentrum Stuttgart-Feuerbach
64.-67. 15 Jens Lotz / Sina Appel TC Rot-Weiss Casino Mainz
64.-67. 45 Domenico Mazzaglia / Giuseppina Borgonovo ITALY
64.-67. 86 Evangelos Peppas / Paraskevi Savva GREECE
64.-67. 89 Wilbert van Amelsfoort / Colette Van Campen NETHERLANDS
68. 6 Christopher Kollar / Dr. Sina Bunzendahl TSC Astoria Stuttgart
69. 125 Prof. Dr. Aria Baniahmad / Dr. Yvonne Böhme TC Kristall Jena
70.-72. 47 Sergii Shulga / Olga Shulga NETHERLANDS
70.-72. 57 Alexander Engel / Marina Engel TC Schwarz-Weiß Reutlingen
70.-72. 109 Marc Michaelis / Roksana Zak TSA d. 1. SC Norderstedt
73. 59 Edgardo Ladimo / Winifreda Constantino PHILIPPINES
74. 93 Christoph Rathmann / Nadine Rathmann TSC Savoy München
75.-77. 11 Giuseppe Ferrarini / Sashka Velitchkova BULGARIA
75.-77. 38 Kristian Benthien / Kerstin Jühlke Club Saltatio Hamburg
75.-77. 75 Timo Verhoeven / Isabell Verhoeven TSC Ems-Casino Blau-Gold Greven
78.-80. 35 Pawel Kowalczyk / Anita Lis-Kowalczyk TTC Rot-Gold Tübingen
78.-80. 74 Thomas Kumm / Cindy Kumm Rot-Weiss-Klub Kassel
78.-80. 130 Nikolas Kuramochi / Christiane Drews TSA d. 1. SC Norderstedt
81.-86. 3 Karsten Schröder / Christine Rothe Askania - TSC Berlin
81.-86. 65 Thomas Pflewko / Anne Pflewko-Leson TSA d. TSV Bocholt von 1867/1896
81.-86. 76 Filip Demuinck / Kristel Pardon BELGIUM
81.-86. 87 Morris Fröhlich / Corinna Fröhlich TSC Rot-Weiß Tauberbischofsheim
81.-86. 124 Andreas Volk / Melanie Volk Braunschweig Dance Company
81.-86. 133 Nico Averbeck / Simone Winkler Grün-Gold-Casino Wuppertal
87.-88. 29 Hans-Jörg Strötker / Yvonne Sluiter Tanzsportgemeinschaft Nordhorn
87.-88. 90 Henry Hatakka / Terhi Virkki-Hatakka FINLAND
89.-93. 37 Stefan Lehr / Dr. Nora Falke TSC dancepoint, Königsbrunn
89.-93. 62 Sven Scheuermann / Bettina Reichel Tanzsportzentrum Stuttgart-Feuerbach
89.-93. 102 Stefan Blobner / Franziska Möller TTC München
89.-93. 115 Dr. Gunther Meißner-Klich / Dr. Melanie Meißner TanzSportZentrum Schwarzenbek
89.-93. 132 Eckhard Krzemyk / Silke Bilda TSC Mönchengladbach
94. 94 Claudius Adrian / Andrea Fischer-Adrian TSC Rot-Gold-Casino Nürnberg
95.-98. 14 Horst Stepuhn / Kerstin Stepuhn TTC Schwarz-Gold Moers
95.-98. 71 Rainer Griesbaum / Andrea Griesbaum TSC Astoria Karlsruhe
95.-98. 92 Borisov George / Au Yuk Man Ada HONG KONG
95.-98. 103 Raynald Goudreau / Marie-Claude Rodrigue CANADA
99. 127 Gregor Hoffmann / Sabina Kampkötter TSC Savoy München
100. 95 Olaf Rehak / Svenja Bockorny TTC Rot-Gold Tübingen
101.-104. 7 Thomas Heuser / Carina Heuser TSC Mönchengladbach
101.-104. 24 Thomas Wilczek / Regine Bubeck 1. TC Ludwigsburg
101.-104. 53 Sebastian Schönhöfer / Verena Willim Tanzsportclub Besigheim
101.-104. 79 Markus Meyer / Insa Meyer Motivation Dance Team Düren
105.-106. 108 Aleksandr Orlov / Olga Orlova RUSSIA
105.-106. 111 Reinhold Lösel / Anna Kostiunina TSA d. TSV 1860 Ansbach
107.-108. 66 Dr. Wolfgang Kesseler / Noemi Mark btc Grün-Gold der Turngemeinde in Berlin 1848
107.-108. 110 Stefan Mandel / Rita Mandel TSC Rot-Gold-Casino Nürnberg
109. 9 Yven Feindura / Heike Häfner-Feindura TSC Rot-Gold-Casino Nürnberg
110.-111. 4 Jochen Nölle / Tatjana Flohr Tanzsportclub Dortmund
110.-111. 36 Oleg Grachev / Alla Khaliullova RUSSIA
112. 73 Frank Pfersich / Andrea Pfersich Tanzsportclub Besigheim
113. 13 Claudio Giorgetti / Osanna Giani ITALY
114. 104 Markus Schrader / Anja Utermark Braunschweig Dance Company
115. 81 Marco Audisio / Tiziana Turinetti ITALY

This list was generated by TopTurnier for Windows V8.2a.