GERMAN OPEN CHAMPIONSHIPS 2016
WDSF Open Senior III Standard

Officials
Master of Ceremony: Andreas Neuhaus - TTK Grün-Weiß Vegesack, Bremen
Chairman: Heinz Späker - Boston-Club Düsseldorf
Scrutineer(s): GOC-Scrutineers - GERMANY

Adjudicators
EA: 
EB: 
EC: 
ED: 
EE: 
EF: 
EG: 
EH: 
EI: 
EJ: 
EK: 
Roberto Albanese - Grün-Gold-Club Bremen 
Simone Cane - ITALY 
Felix Castillo - BELGIUM 
Ilya Danilov - RUSSIA 
Valentin Illes - ROMANIA 
Barbara Nagode-Ambroz - SLOVENIA 
Karina Rubio - SPAIN 
Peter Stokkebroe - DENMARK 
Andrey Todorov - BULGARIA 
Keiji Ukai - JAPAN 
Duarte Vieira - PORTUGAL 

Competition Listing
Place No. Couple Country
1. 26 Michael LINDNER / Beate LINDNER TSZ Blau-Gold Casino, Darmstadt
2. 97 Stefano PROIETTI / Marina ISCHIBONI ITALY
3. 204 Bernd FARWICK / Petra VOOSHOLZ TSC Ems-Casino Blau-Gold Greven
4. 92 Masayuki IMAI / Yuka IMAI JAPAN
5. 221 Andrey KUKK / Anna BEREZINA RUSSIA
6. 177 Josef STEHLIK / Eva STEHLIKOVA CZECH REPUBLIC
7. 160 Sergio GRITTI / Francesca FILIPPINI ITALY
8. 232 Roberto FURLAN / Daniela SATTIN ITALY
9. 53 Renato SIBILLO / Anna CARTINI ITALY
10. 81 Andrea PETACCIA / Stefania SABINI ITALY
11. 70 Victor BEREZIN / Elena MARTYNENKO RUSSIA
12. 215 Hans SIELING / Petra SIELING TSC Fulda
13.-14. 9 Wolfgang WALTER / Ilse VON BEYER TSC Rot-Gold-Casino Nürnberg
13.-14. 248 Alexander HICK / Petra-Alexandra LEßMANN TSC Rot-Gold Sinsheim
15. 20 Luciano CERUTI / Rosa Nuccia CAPPELLO ITALY
16.-17. 188 Jürg BRINER / Katharina EGLI SWITZERLAND
16.-17. 223 Alessandro BARBONE / Patrizia FLAMINI ITALY
18.-19. 42 Michael FELD / Heide GLASER 1. TC Rot-Gold Zweibrücken
18.-19. 186 Francesco MONACO / Iolanda GANGERI ITALY
20.-21. 86 Alfredo ANSELMI / Anna Maria PIETROBELLI ITALY
20.-21. 113 Roberto BRIZZI / Antonella PAGNOTTA ITALY
22. 10 Mario Bruno CANNELLO / Nicoletta CECATI ITALY
23.-24. 117 Philippe QUINET / Patricia LAUBLE QUINET FRANCE
23.-24. 206 Tamas SCHUBERT / Bärbl SCHUBERT TSC Rot-Gold-Casino Nürnberg
25. 210 Prof. Dr. Knut MÖLLER / Dr. Iris MÖLLER TTC Rot-Weiß Freiburg
26.-27. 59 Nervano TONDINI / Laura GALASSO ITALY
26.-27. 75 Robert DUB / Sylvia SCHAEFER-NOUZA AUSTRIA
28.-30. 31 Luciano POLI / Danila BARBIERI ITALY
28.-30. 182 Eliseo LUNGHI / Alessandra BERTOLINI ITALY
28.-30. 200 Claude MACCELLI / Daniela AMERINI ITALY
31.-32. 84 Marcello LAPI / Mara FOGLIETTI ITALY
31.-32. 108 Oliver LUTHARDT / Anne HINZ Tanzclub Concordia Lübeck
33.-34. 28 Dr. Marius TORKA / Dr. Barbara TORKA TC Rot-Weiß Leipzig
33.-34. 64 Stefan MUßMANN / Dagmar RUDOLPH-MUßMANN Boston-Club Düsseldorf
35.-36. 199 Wolfgang KOSCHIER / Birgit FEHRMANN-KOSCHIER TSA Maingold-Casino Offenbach id DJK B-W Bieber eV
35.-36. 243 Maurizio POTERA / Daniela TORTORELLA ITALY
37. 233 Lutz FRÖHLICH / Berit FRÖHLICH Tanzsportzentrum Blau Gold Berlin
38. 3 Guido TEDESCO / Franca MARCHELLO ITALY
39. 246 Mauro VOMIERO / Dora ZAETTA ITALY
40.-41. 37 Dirk KELLER / Heidemarie SCHULZ-BRÜSEWITZ TSA d. Hamburger Sport-Verein
40.-41. 197 Giuseppe COLAIACOMO / Marina RICCA ITALY
42.-45. 33 Denis MICHAUD / Diane MICHAUD CANADA
42.-45. 38 Kazuo FUKUMOTO / Tomoko FUKUMOTO JAPAN
42.-45. 40 Silvano CACCIAVILLANI / Luisella TOSETTO ITALY
42.-45. 101 Geert WILLANDER / Katrine WILLANDER DENMARK
46. 82 Kenjiro TSUTSUMI / Kaoru TSUTSUMI JAPAN
47. 48 Dr. Gerhard BAIER / Ingrid CLOOS-BAIER TSC Rot-Gold-Casino Nürnberg
48.-49. 15 Giancarlo BALASSO / Giovanna SPIGA ITALY
48.-49. 74 Jose Maria MORON / Ascension GARRE SPAIN
50.-51. 94 Mauro ROCCA / Marzia PELOSI ITALY
50.-51. 230 Ingo NICOLAUS / Eva HERZ TC Rot-Gold Würzburg
52. 143 David SPENCE / Denise RILEY-SPENCE CANADA
53.-54. 4 Bram STELLING / Ans STELLING NETHERLANDS
53.-54. 88 Daniel BENJAMIN / Marjolaine LAGACE CANADA
55.-59. 22 Roberto PACCALINI / Antonella PEZZA ITALY
55.-59. 45 Jos CEELEN / Parmis SIAMI ARAGHI NETHERLANDS
55.-59. 116 Rob NEUHAUS / Charlotte NEUHAUS- CLAESSENS NETHERLANDS
55.-59. 158 Götz BIERBAUM / Maren MÜLLER-BIERBAUM TSC Savoy München
55.-59. 193 Emilio REDAELLI / Laura CAZZANIGA ITALY
60.-62. 6 Pietro INNELLA / Vita LUISI ITALY
60.-62. 149 Peter GLEISZNER / Sabine ZWICK AUSTRIA
60.-62. 168 Claudio DI GIOVANNI / Tiziana PETTINELLA ITALY
63.-69. 19 Marco PACCIARDI / Simonetta PALLAI ITALY
63.-69. 30 Saverio CALIO' / Maria PROSPERO ITALY
63.-69. 98 Horst STEPUHN / Kerstin STEPUHN TTC Schwarz-Gold Moers
63.-69. 144 Franz-Josef KIRCHHOFF / Lioba KIRCHHOFF Tanz-Sport-Gemeinschaft Blau-Gold Siegen
63.-69. 159 Jürgen KOSCH / Katrin KOSCH ATC 'Graf Zeppelin' Friedrichshafen
63.-69. 162 Dr. Volker DIETRICH / Sonja BOCKMANN-DIETRICH TSC Ingelheim
63.-69. 192 Roberto SANTINI / Patrizia GAVELLI ITALY
70.-74. 49 Keijo VIERIMAA / Seija VIERIMAA FINLAND
70.-74. 85 Tiziano ASSANELLI / Mary MANZONI ITALY
70.-74. 93 Dr. Hans-Jürgen GALLO / Astrid WINTER TSC Rot-Weiss Viernheim
70.-74. 166 Bosco NOVAK / Corinne NOVAK ENGLAND
70.-74. 237 Dieter KEPPELER / Manuela SCHRAUT-KEPPELER Tanzsportgemeinschaft Freiburg
75.-76. 235 Olaf PAUL / Christl RENNO-PAUL TSC Landau i.d. Pfalz
75.-76. 253 Josef KRONSCHLAEGER / Evelyn KRONSCHLAEGER AUSTRIA
77.-79. 8 Ari LINDGREN / Satu LINDGREN FINLAND
77.-79. 78 Mario BISSACCO / Antonietta BASELLI ITALY
77.-79. 209 Luciano POGGI / Grazia SECCI ITALY
80.-81. 57 Jürgen KLEINHANS / Karin KLEINHANS Braunschweig Dance Company
80.-81. 183 Thomas KREUELS / Annette KREUELS TSC Mönchengladbach
82.-83. 167 Dieter MÜLLER / Elke MÜLLER TC Kristall Jena
82.-83. 226 Raymond WIEDEMANN / Martine WIEDEMANN Tanzsport-Club Baden-Baden
84.-86. 80 Peter HELMER / Karola HELMER TC Rot-Weiß Leipzig
84.-86. 99 Dr. Michael GROß / Regina GROß Tanzsportzentrum Stuttgart-Feuerbach
84.-86. 227 Sergio DODARO / Francesca D'AVIRI TSA d. MTV Vorsfelde 1862
87.-91. 11 Vesa KARHUNEN / Ritva KARHUNEN FINLAND
87.-91. 90 Juergen SCHLAEPFER / Barbara BLACKWELL CANADA
87.-91. 107 LEUNG Wai Tong / MA Yuk Wan HONG KONG
87.-91. 169 Siegfried EVERTZ / Yvonne HEYNER TSA d. TSV Unterhaching 1910
87.-91. 172 Lutz BENEDIX / Sylvia BENEDIX TSC im VfL Sindelfingen
92. 153 Joan FERRER / Merce GIRONES SPAIN
93.-94. 12 Winfried HILLER / Gabriele GILD TSC dancepoint, Königsbrunn
93.-94. 66 Maik REYER / Dr. Sabine REYER TSA d. VfL Geesthacht
95.-96. 44 Andres JOELEHT / Anu JOELEHT ESTONIA
95.-96. 185 Roberto CERVELLINI / Claudia BONI ITALY
97. 148 Roberto FIABANE / Franca FRANZONI ITALY
98.-99. 62 Robert RHEINBERGER / Astrid RHEINBERGER AUSTRIA
98.-99. 239 Natale MINUTOLI / Antonella MONTESANTI ITALY
100.-101. 242 Massimo FIORI / Marzia GONNELLI ITALY
100.-101. 252 Gregor HOFFMANN / Sabina KAMPKÖTTER TSC Savoy München
102. 21 Roland LEIN / Dr. Karin ANTON TC Rot-Gold Würzburg
103. 217 Philippe MARTIN / Elaine SOUBIGOU FRANCE
104.-109. 47 Jürgen KLEIN / Gabriele KLEIN TSC Rot-Gold-Casino Nürnberg
104.-109. 60 Frederic MEYERIE / Framboise BELLANGER FRANCE
104.-109. 63 Robert NICKLAS / Elisabeth NICKLAS Tanzsportgemeinschaft Fürth
104.-109. 87 Stefan DOODKORTE / Jose DOODKORTE NETHERLANDS
104.-109. 154 Aleksandr ORLOV / Olga ORLOVA RUSSIA
104.-109. 179 Joseph PANKERT / Alice PANKERT TSC Grün-Weiß Aquisgrana Aachen
110.-112. 77 Robert KELLER / Manuela KELLER TSC dancepoint, Königsbrunn
110.-112. 114 Dirk BENDRIN / Martina BENDRIN TSA d. Hamburger Sport-Verein
110.-112. 152 Osamu SAKAI / Junko SAKAI JAPAN
113.-115. 43 Klaus ROSE / Astrid ROSE Turniertanz im Ostseetanz Greifswald
113.-115. 213 Alain SAINT REQUIER / Corinne SAINT REQUIER FRANCE
113.-115. 244 Jens LANGMANN / Ellen LANGMANN Bielefelder TC Metropol
116.-119. 50 Rolf MINTER / Christiane MINTER TSC Rot-Weiss Karlsruhe
116.-119. 141 Mario SCHMID / Annette RÖLL TTC Rot-Weiß Freiburg
116.-119. 145 Prof. Dr. Peter KOTHE / Ulla KOTHE Tanzsportzentrum Stuttgart-Feuerbach
116.-119. 178 Henri LEBOUTTE / Francine LEBOUTTE-ADAM 1. TGC Redoute Koblenz + Neuwied
120. 220 Don ADAIR / Marian ADAIR CANADA
121. 72 Peter HOLZNER / Ulrike HOLZNER TTC Rot-Gold Tübingen
122.-123. 151 Heiko WEHR / Dr. Sabine WEHR TTC Rot-Weiß Freiburg
122.-123. 231 Michael SAUMWEBER / Sabine SCHAFFERT TSA d. TSV Unterpfaffenhofen-Germering
124.-127. 91 Jürgen LÜDERS / Karin LÜDERS TC Royal Oberhausen
124.-127. 208 Markus STURM / Martina DIETRICH Tanzsportgruppe d. FVgg Gammelsdorf 1946
124.-127. 228 Wolfgang HESSE / Petra HESSE TC Schwarz-Weiß Reutlingen
124.-127. 251 Dietmar ABEL / Annette ABEL TSC Schwarz-Gold Casino Saarbrücken
128.-129. 224 Dr. Peter BRÜCKNER / Susanne STÜBER-BRÜCKNER TSC Gelb-Blau d. DJK Unterbalbach
128.-129. 250 Raimund WILHELM / Ursula WILHELM Weiss-Blau-Casino 84 Memmingen
130.-132. 13 Harald RIES / Antonie RIES TSA d. TG Biberach 1847
130.-132. 104 Daniel MUTIN / Catherine TRINCANATO FRANCE
130.-132. 105 Giancarlo TINCA / Vilmara CANNONI ITALY
133. 111 Wolfgang HÖFT / Birgit HÖFT TSA im Moritzburger Sportverein 1990
134. 187 Ton KLAASSEN / Lia KLAASSEN NETHERLANDS
135. 234 Marc VAN BREDA / Anita BOSMANS BELGIUM
136. 249 Michael DEISENROTH / Karen-Kristina KÖHN Tanz-Sport-Club Telos, Frankfurt
137.-138. 163 Otmar DÜR / Helga DUER AUSTRIA
137.-138. 216 Claude GUAY / Ginette BEAULIEU CANADA
139.-140. 1 Frank GROßE / Eveline GROßE TG Saphir Chemnitz
139.-140. 170 Mieczyslaw CICHY / Ewa CICHY POLAND
141. 201 Dr. Wolfgang THOMANN / Dr. Roswitha GÜLPERS TSC Ingelheim
142. 46 Christof STEWEN / Carolin STEWEN TSC Illingen
143.-147. 17 Kristian GRÜNWALD / Silvia GRÜNWALD TSA d. VfL Bad Nenndorf
143.-147. 89 Dr. Volker MOLL / Dr. Petra WEINZIERL-MOLL TSC dancepoint, Königsbrunn
143.-147. 112 Manfred DORT / Traudel DORT Gießener Tanz-Club 74
143.-147. 175 Peter KEMKER / Ursel KEMKER TSC Ems-Casino Blau-Gold Greven
143.-147. 214 Uwe WENTZ / Iris WENTZ TC Royal Oberhausen
148. 79 Uwe PIETSCHMANN / Rita PIETSCHMANN TD Tanzsportclub Düsseldorf Rot-Weiß
149.-153. 95 Kevin YEE LOONG / Angela YEE LOONG CANADA
149.-153. 100 Jean-louis MOREL / Monique DEGHAYE BELGIUM
149.-153. 115 Armin WINTER / Angela WINTER TSA d. TUS Stuttgart 1867
149.-153. 225 Dr. Manfred LERCH / Andrea LERCH 1. TC Heidenheim d. SV Mergelstetten
149.-153. 241 Edgar BUGENHAGEN / Renate BUGENHAGEN TSC Rot-Weiss Viernheim
154. 190 Dieter THYSSEN / Dagmar K. THYSSEN casino blau-gelb essen e.v.
155.-158. 32 Jörg SAALMANN / Kerstin KOBLUHN TC Royal Oberhausen
155.-158. 35 Helmut BRESCH / Angelika NOTHDURFT TanzSportZentrum Braunschweig
155.-158. 142 Hatsuo ICHINOSE / Mitsuko ICHINOSE JAPAN
155.-158. 229 Beat SCHMID / Monika SCHMID SWITZERLAND
159.-163. 25 Matthias LUDERER / Dr. Elvira LUDERER ATC Oranien Elz-Limburg-Bad Camberg
159.-163. 194 Franco FRULLETTI / Paola ROSSI ITALY
159.-163. 198 Uwe KELLNER / Dorothea KELLNER TSC Unterschleißheim
159.-163. 203 Jürgen MÄNDL / Petra MÄNDL Tanzsportzentrum Schwabach
159.-163. 212 Neil FLEISCHMANN / Maria Carmen GALANG CANADA
164.-165. 150 Juhani TOIKKANEN / Tuija TOIKKANEN FINLAND
164.-165. 191 Serge LE POITTEVIN / Christine SCHMITT FRANCE
166.-167. 180 Ulrich VOOSHOLZ / Inge FRÖND TSC Ems-Casino Blau-Gold Greven
166.-167. 238 Dr. Alexander SCHÜRMANN / Dr. Gisela SCHÜRMANN TSC im VfL Sindelfingen
168. 106 Hans-Heinrich LÜHMANN / Marie-Luise LÜHMANN TTC Harburg im HTB von 1865
169.-171. 71 Philippe WERLE / Pascale BLAISE-WERLE FRANCE
169.-171. 73 Herbert LEDERER / Katrin CORDS-LEDERER TSC Rot-Gold Sinsheim
169.-171. 254 Thomas LANGE / Dagmar KRÜGER TSC Rot-Gold Sinsheim
172.-175. 24 Werner EVERS / Coby EVERS NETHERLANDS
172.-175. 56 Peter KWOK / Sue TANG CANADA
172.-175. 205 Thomas SEITZ / Ute-Barbara SEITZ TC Royal Oberhausen
172.-175. 211 Hans VAN DE ZANDE / Corrie VAN DE ZANDE NETHERLANDS
176.-180. 58 Andreas WALCHER / Jutta WALCHER Tanzsportclub Gerstetten
176.-180. 109 Klaus-Ulrich MOSEL / Ruth BERG-MOSEL Askania - TSC Berlin
176.-180. 147 Günter STATT / Andrea KERSTING-STATT TSG Da Capo Ebersberg
176.-180. 156 Walter KNAUER / Marita KNAUER TSC Crucenia Bad Kreuznach
176.-180. 161 Dr. Egon MÜLLER / Hong XIAO TTC Erlangen
181.-184. 2 Terrance NICHOLSON / Candace NICHOLSON UNITED STATES OF AMERICA
181.-184. 52 Siegmund MAURER / Marianne MAURER TTC Rot-Gold Tübingen
181.-184. 146 David MARTIN / Nancy ROOYAKKERS CANADA
181.-184. 157 Stefan MEZERA / Sonja MEZERA AUSTRIA
185.-187. 14 Peter HAUPTLORENZ / Kerstin PFEIFFER TSC Tanz u.s.w. Frankfurt am Main
185.-187. 54 Henri MULLER / Miroslawa MULLER FRANCE
185.-187. 240 Viktor HÖSCHELE / Anny-Edith HÖSCHELE Tanzsportklub Residenz Dresden
188.-191. 7 Dr. Eli KOHEN / Gertrud KOHEN TSA d. TV Stockdorf 1911
188.-191. 61 John BURKE / Doreen THOMPSON CANADA
188.-191. 184 Tilo SCHNEIDER / Merve SCHNEIDER Duisburger TSC Charleston
188.-191. 222 Harrie WILBORTS / Gerda WILBORTS NETHERLANDS
192. 36 WANG Jack Xin Yu / HAYASHI Cora Shukuji P.R. CHINA
193.-195. 83 Joel VELON / Eliane DELANTIN FRANCE
193.-195. 173 Johannes ORG / Natalja ORG ESTONIA
193.-195. 245 Hans-Jürgen SCHULZE / Sigrid SCHULZE 1. TSZ im Turn-Klubb zu Hannover
196. 174 Uwe WOLK / Heidi WOLK TC Schwarz-Weiß Reutlingen
197. 69 Bill HINGLEY / Glenda HINGLEY CANADA
198. 219 Werner EGGER / Brigitte EGGER TSA d. TSV Unterpfaffenhofen-Germering
199.-200. 5 Karl KOESTLINGER / Mathilde KOESTLINGER AUSTRIA
199.-200. 16 Dino TAIBBI / Adele PATRIGNANI ITALY
201.-202. 39 Joachim PFISTER / Birgitt PFISTER TC Rot-Gold Würzburg
201.-202. 51 Jochen SCHEIDIG / Jeannette ZIEGLER-SCHEIDIG TSC Rot-Gold-Casino Nürnberg
203.-205. 18 Nikolay VORONOY / Alla VORONOI ESTONIA
203.-205. 34 Lothar SCHULER / Bianca SCHULER AUSTRIA
203.-205. 102 Jose PERES / Eunice GODINHO PORTUGAL
206. 29 Johann FELDMEIER / Lydia SIEGEL TSA d. Regensburger Turnerschaft
207. 218 Wolfgang FISCHER / Leonore VON SELZAM-FISCHER Tanzsportgemeinschaft Bavaria, Augsburg
       

This list was generated by TopTurnier for Windows V8.2a.