GERMAN OPEN CHAMPIONSHIPS 2016
WDSF PD Pro Super Grand Prix Standard

Officials
Master of Ceremony: Andreas Neuhaus - TTK Grün-Weiß Vegesack, Bremen
Chairman: Hubert De Maesschalck - BELGIUM
Scrutineer(s): GOC-Scrutineers - GERMANY

Adjudicators
FA: 
FB: 
FC: 
FD: 
FE: 
FF: 
FG: 
FH: 
FI: 
FJ: 
FK: 
Juozas Aleksandravicius - LITHUANIA 
Marek Chojnacki - POLAND 
Zdenek Fencak - CZECH REPUBLIC 
Petr Horacek - SLOVAKIA 
Valeri Ivanov - SPAIN 
Susanne Radich-Holde - DENMARK 
Zoltan Sandor - HUNGARY 
Svetlana Tveryanovich - RUSSIA 
Catia Vanone - ITALY 
Peep Vardja - ESTONIA 
Marcus Weiß - Braunschweig Dance Company 

Competition Listing
Place No. Couple Country
1. 16 Benedetto Ferruggia / Claudia Köhler TSC Astoria Stuttgart
2. 26 Emanuel Valeri / Tania Kehlet DENMARK
3. 45 Donatas Vezelis / Lina Chatkeviciute LITHUANIA
4. 6 Andrzej Sadecki / Karina Nawrot POLAND
5. 39 Shen Hong / Liang Yujie P.R. CHINA
6. 35 Laszlo Csaba / Pali Viktoria HUNGARY
7. 40 Giuseppe Longarini / Katarzyna Kapral POLAND
8. 30 Campigotto Paolo / Petre Alina ROMANIA
9.-10. 52 Marco Camarlinghi / Martina Minasi ITALY
9.-10. 55 Victor Presnetsov / Vera Nam RUSSIA
11. 65 Artem Bronnikov / Daria Bronnikova RUSSIA
12. 2 Alexis Bergeon / Johanna Rivier FRANCE
13. 15 Igor Potovin / Daria Shevelilova RUSSIA
14. 25 Francesco Paris / Natalia Driker ISRAEL
15. 21 Cheng Dan / Li Zhenni P.R. CHINA
16. 27 Sergio D'Avino / Romina Molinari ITALY
17.-18. 20 Eduard Borodov / Svetlana Vinogradova RUSSIA
17.-18. 22 Marco Spadafora / Edvige Maria Bilotti ITALY
19. 11 Li Lu / Guo Qing P.R. CHINA
20. 66 Krzysztof Musiol / Karolina Aniol POLAND
21.-23. 23 Sergey Dementyev / Viktoriya Kolbenkova UNITED STATES OF AMERICA
21.-23. 42 Hu Hui / Huang Dong P.R. CHINA
21.-23. 43 Zhong Chi / Xu Liyuan P.R. CHINA
24. 44 Zhao Yida / Qin Lu P.R. CHINA
25. 57 Aleksey Minaev / Elena Minaeva RUSSIA
26. 56 Alessandro Ilarioni / Aurora Sbardella ITALY
27. 36 Hwang YongHa / Lim So Hyun REP. KOREA SOUTH
28.-29. 10 Huang Qi / Gui Shinan P.R. CHINA
28.-29. 47 Oleksii Guzyr / Rikako Ota JAPAN
30. 28 Jordi Fabrega Calderon / Maria Pomar Caballero SPAIN
31. 17 Cristiano Salerno / Serena Ridi ITALY
32. 64 Su Shuai / Jiang Wumei P.R. CHINA
33.-34. 41 Park Seong Woo / Jo Su Bin REP. KOREA SOUTH
33.-34. 61 Christian Gallo / Laura Giova ITALY
35. 51 Sami Vainionpaa / Maria Konus FINLAND
36. 7 Giuseppe Zaccaro / Chiara Napolitano ITALY
37.-38. 38 Lee Sang Min / Kim Hye In REP. KOREA SOUTH
37.-38. 50 Takeshi Yamamoto / Tomomi Yamamoto JAPAN
39. 60 Adrian Florea / Oksana Pasternak TSC Rot-Gold-Casino Nürnberg
40.-41. 3 Karol Brull / Viktoria Bolender SLOVAKIA
40.-41. 33 Lin Kailun / Zhang Yuanyuan P.R. CHINA
42. 5 Alexandr Tsyganov / Ekaterina Prokofieva RUSSIA
43. 58 Rainer Mauerhofer / Tanja Wessely AUSTRIA
44. 49 Cheng Wan Jen / Zhang Liwen CHINESE TAIPEI
45.-46. 12 Sascha Wakup / Ann-Katrin Bechtold Casino Blau-Gelb Essen
45.-46. 13 Riccardo Conte / Eleonora Filippi ITALY
47. 31 Masafumi Kitamaki / Naoko Kitamaki JAPAN
48.-49. 1 Keita Yamazaki / Minako Yamazaki JAPAN
48.-49. 59 Park Dukhyoung / Lee Youngmi REP. KOREA SOUTH
50.-52. 14 David Brown / Hannah Davis ENGLAND
50.-52. 29 Takahiro Akitani / Miho Tahara JAPAN
50.-52. 62 Jan Willem Mostert / Kendra Kraus NETHERLANDS
53.-61. 4 Tsukasa Kinjo / Rie Kinjo JAPAN
53.-61. 8 Roeland Schelfhout / Fauve Kessels NETHERLANDS
53.-61. 18 Lu Adam / Yang Angela CHINESE TAIPEI
53.-61. 19 Teruyuki Inaishi / Naoko Suzuki JAPAN
53.-61. 34 Herman Spilker / Leonie Borneman NETHERLANDS
53.-61. 37 Yoshiki Kitada / Chiyo Hosoda JAPAN
53.-61. 46 Yasufumi Tsubouchi / Miwa Tsubouchi JAPAN
53.-61. 53 Peng Yen-Ming / Zi Vicky CHINESE TAIPEI
53.-61. 54 Chien Thomas / Hung Vinca CHINESE TAIPEI

This list was generated by TopTurnier for Windows V8.2a.